Sezon 1984/1985:

Przed sezonem działacze Orląt mieli nie lada kłopot. Choroba wyeliminowała bowiem trenera zespołu Andrzeja Paska, który z powodu choroby trafił do szpitala i nie zapowiadało się, że szybko z niego wyjdzie. Klub rozpoczął gorączkowe poszukiwania zastępcy, ale wysiłki spełzły na niczym. Czas jednak naglił, ustalono więc, że zajęcia prowadzić będzie dwójka grających obecnie zawodników: Wojciech Lubieniecki i Wiesław Ziemak.

Zepół Orląt odpoczywał najkrócej z piątki "olsztyńskich" trzecioligowców. Baraże, mimo, że zwycięskie, kosztowały sporo sił. Zawodnicy żyli w ciągłym napięciu. Nie chcieli zawieść kibiców. Znali wprawdzie swą wartość, orientowali się też w klasie przeciwnika, ale przecież w dwóch spotkaniach o tak dużą stawkę wszystko mogło się zdarzyć.

Po meczach z RKS Ruciane-Nida drużyna Orląt trenowała na miejscu, po czym udała się na zgrupowanie do Świdnicy. Zawodnicy zastali tam niezłe warunki bytowe i żywieniowe. Mieli też okazję ćwiczyć na dobrze przygotowanych boiskach i rozgrywać mecze sparringowe. PRzeciwnicy byli wymagający, a mimo to zespół osiągnął zupełnie przyzwoite wyniki. Oto one: z Lechią Dzierżoniów 6:2 i 3:2, Zagłębiem Wałbrzych 3:4, Spartą Ziębice 5:0 i Bielawianką 3:2. Bezpośrednio po przyjeździe do domu, reszelanie zmierzyli się na stadionie w Kętrzynie z czołowym zespołem klasy okręgowej - Tęczą Biskupiec, przegrywając 0:2. Jak zwykle, rezultaty spotkań towarzyskich nie mają wielkiego znaczenia. Najważniejsze, by zawodnicy jak najczęściej przebywali razem na boisku, by w trakcie zmagań o ligowe punkty rozumieli się bez słów.

W Orlętach w czasie letniej przerwy zaszły pewne zmiany personalne, mecze kontrolne miały więc na celu również adaptację nowych zawodników w zespole. Z zespołu odeszło też dwóch zawodników: wyborowy strzelec Jerzy Majchrzak, który postanowił zakończyć czynną karierę sportową, i Leszek Rusiecki, który przeszedł do Gwardii Szczytno.

Kadra zespołu była dość liczna i liczyła ponad dwudziestu zawodników. Nie powinno być większych kłopotów ze skompletowaniem silnego składu. Niestraszny też Orlętom trzecioligowy przepis, mówiący o udziale co najmniej dwóch młodzieżowców. Utalentowanych, młodych zawodników nie brakowało.

Stadion w Reszlu znajdował się w gruntownej przebudowie. Pierwsze ligowe spotkania zespół rozegrał więc gościnnie na stadionie Agrokompleksu w Kętrzynie, jednak pod koniec rundy już mogli z powodzeniem grać na reszelskiej, nowej, wyśmienitej płycie. W pewnym stopniu miało to wpływ na rezultaty. Mimo tego faktu, kibice byli z zespołem na dobre i na złe, dawali tego dowody nie raz.

Zawodnicy zdawali sobie sprawę, że w tym sezonie czeka ich bardzo trudne zadanie. Nie stawiali sobie wielkich celów. Chcieli, jak każdy beniaminek, utrzymać się w gronie trzecioligowców, zdobyć niezbędne doświadczenie, oswoić się z nową atmosferą.
Orlęta niezbyt fortunnie zakończyły rozgrywki jesienne. W swym ostatnim meczu uległy Wigrom Suwałki aż 1:5. Beniaminek z Reszla poczynał sobie nieźle w przekroju rozgrywek. Debiut miał nadzwyczaj udany, 3:0 ze Stomilem miało swoją wymowę. Jednak później grał w przysłowiową kratkę. Zdecydowanie najlepszy mecz Orlęta rozegrały u siebie z liderem grupy Olimpią Elbląg remisując 2:2. W tabeli Orlęta zajęły 10 lokatę ze stratą zaledwie 3 punktów do piątego Hutnika Warszawa.

W zimowej przerwie Orlęta wzięły udział w turnieju piłki nożnej, oranizowanym na stadionach Warmii i Gwardii w Olsztynie z okazji 40 rocznicy wyzwolenia miasta. W imprezie wystartowało jedenaście czołowych zespołów naszego okręgu. Organizatorzy turnieju podzielili uczestników na trzy grupy. Orlęta w swojej grupie pokonały Warmię Olsztyn 3:1, Łynę Sępopol 11:0 i awansowały do dalszej rundy. Kolejne zwycięstwo, tym razem nad Huraganem Morąg (1:0) oraz remis z Korszami (3:3) dały Orlętom awans do finału imprezy. Tam reszelscy piłkarze pokonali Gwardię Szczytno 2:0 zdobywając tym samym główną nagrodę - Puchar Wyzwolenia Olsztyna. Tydzień później Orlęta wzięły udział w turnieju rozgrywanym w Sępopolu i tam również zajęły pierwsze miejsce zdobywając Puchar Wyzwolenia Sępopola.

Po rundzie jesiennej "ciężkie zadanie stanęło przed Orlętami, które mając dość korzystny układ spotkań w tej rundzie zgromadziły niewiele punktów. Drużyna grała nierówno. Zanotowała kilka bardzo udanych występów (mecze ze Stomilem i Olimpią Elbląg), ale nie uniknęła też przykrych wpadek (z Mławianką i Wigrami). Można je tłumaczyć brakiem doświadczenia w III-ligowych bojach. Także rozgrywane baraże pokrzyżowały jej plany przygotowań do sezonu. Pierwsze spotkania z powodu remontu stadionu piłkarze rozgrywali w Kętrzynie, a przecież dla beniaminka atut własnego boiska jest szczególnie istotny. Do tego wszystkiego doszły jeszcze kłopoty ze szkoleniowcami. Należało tylko wierzyć, że reszelscy piłkarze na wiosnę uczynią wszystko, by wydostać się z zagrożonej strefy. Szczęście dopisało i Orlęta osiągnęły cel i za to działaczom i zawodnikom należą się słowa uznania. Mimo wielu kłopotów, zawodnicy potrafili się zmobilizować i w decydującej fazie mistrzostw stanęli na wysokości zadania." Cel, utrzymanie się na tym szczeblu rozgrywek został osiągnięty. W 26 meczach Orlęta zdobyły 25 punktów (9 zwycięstw, 7 remisów i 10 porażek) plasując się ostatecznie na 7 pozycji.

Wyniki meczów:

RUNDA JESIENNA WYNIK
1. ORLĘTA REMA SA RESZEL - STOMIL OLSZTYN
strzelcy: R.Urzykowski, Pieloch (2 gole)
3 : 0
2. ŁKS ŁOMŻA - ORLĘTA REMA SA RESZEL

0 : 0
3. ORLĘTA REMA SA RESZEL - GWARDIA SZCZYTNO

0 : 1
4. MŁAWIANKA MŁAWA - ORLĘTA REMA SA RESZEL

4 : 0
5. ORLĘTA REMA SA RESZEL - GWARDIA BIAŁYSTOK
strzelcy: Pieloch
1 : 0
6. ORLĘTA REMA SA RESZEL - MAZUR EŁK

0 : 1
7. SOKÓŁ OSTRÓDA - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Pieloch
1 : 1
8. ORLĘTA REMA SA RESZEL - SOKÓŁ SOKÓŁKA

0 : 0
9. BUG WYSZKÓW - ORLĘTA REMA SA RESZEL

1 : 0
10. ORLĘTA REMA SA RESZEL - OLIMPIA ELBLĄG
strzelcy: Pieloch, Sowa
2 : 2
11. HUTNIK WARSZAWA - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Ziemak, Krupowicz
4 : 2
12. ORLĘTA REMA SA RESZEL - HURAGAN MORĄG
strzelcy: Pieloch (2 gole)
2 : 0
13. WIGRY SUWAŁKI - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Ziemak
5 : 1
RUNDA WIOSENNA WYNIK
12. STOMIL OLSZTYN - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Krupowicz
1 : 1
13. ORLĘTA REMA SA RESZEL - ŁKS ŁOMŻA
strzelcy: Ziemak
1 : 0
14. GWARDIA SZCZYTNO - ORLĘTA REMA SA RESZEL

4 : 0
15. ORLĘTA REMA SA RESZEL - MŁAWIANKA MŁAWA
strzelcy: Ziemak, E.Urzykowski
2 : 1
16. GWARDIA BIAŁYSTOK - ORLĘTA REMA SA RESZEL

3 : 0
17. MAZUR EŁK - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Fenik
1 : 1
18. ORLĘTA REMA SA RESZEL - SOKÓŁ OSTRÓDA
strzelcy: Ziemak (2 gole)
2 : 2
19. SOKÓŁ SOKÓŁKA - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Żołnierowicz, Ziemak
1 : 2
20. ORLĘTA REMA SA RESZEL - BUG WYSZKÓW
strzelcy: Wółkiewicz (karny), Krupowicz, Żołnierowicz
3 : 2
21. OLIMPIA ELBLĄG - ORLĘTA REMA SA RESZEL

5 : 0
22. ORLĘTA REMA SA RESZEL - HUTNIK WARSZAWA
strzelcy: Lubieniecki (karny), Ziemak
2 : 1
23. HURAGAN MORĄG - ORLĘTA REMA SA RESZEL
strzelcy: Lubieniecki
0 : 1
24. ORLĘTA REMA SA RESZEL - WIGRY SUWAŁKI
strzelcy: Lubieniecki (karny)
1 : 4

Końcowa tabela rozgrywek:

POZ. DRUŻYNA MECZE PUNKTY GOLE
1. Olimpia Elbląg 26 41 54:16
2. Gwardia Szczytno 26 33 40:20
3. Wigry Suwałki 26 33 41:27
4. Mazur Ełk 26 32 42:31
5. Stomil Olsztyn 26 30 42:28
6. Hutnik Warszawa 26 27 46:28
7. Orlęta Reszel 26 25 28:44
8. Sokół Ostróda 26 24 26:25
9. Mławianka Mława 26 24 30:34
10. Gwardia Białystok 26 23 24:27
11. Bug Wyszków 26 23 27:31
12. Huragan Morąg 26 20 25:37
13. ŁKS Łomża 26 20 19:40
14. Sokół Sokółka 26 9 13:69

ORLĘTA RESZEL:

Kierownik sekcji: Mieczysław Jędrzejewski; Kierownik drużyny:: Mieczysław Pesel; Trener: Andrzej Pasek, Jerzy Szaławig.
Zawodnicy:
Bramkarze - Wiktor Mićko, Mirosław Węcławek, Andrzej Wysocki;
Obrońcy - Wojciech Lubieniecki, Wiesław Grochocki, Roman Uglarenko, Zbigniew Piewiszko, Zbigniew Klimko, Edward Urzykowski;
Pomocnicy i napastnicy - Dariusz Fenik, Marek Bąk, Wiesław Ziemak, Bogdan Wółkiewicz, Roman Urzykowski, Andrzej Sowa, Leszek Krupowicz, Artur Pyrzak, Witold Pieloch, Józef Ziółkowski, Leszek Burak, Żołnierowicz.

Ubyli: Jerzy Majchrzak (zakończył karierę), Leszek Rusiecki (Gwardia Szczytno), Waldemar Ślązak (Tęcza Biskupiec).
Przybyli: Mirosław Węcławek (Promień Kowalewo), Bogdan Wółkiewicz (Stomil Olsztyn), Józef Ziółkowski (Motor Lubawa), Edward Urzykowski (Agrokompleks Kętrzyn), Roman Urzykowski (Jurand Barciany) i Wiesław Ziemak (Tęcza Biskupiec).

powrót